Czas Honoru
 

Bohaterowie

VI seria

Bohaterowie szóstej serii „Czasu honoru” (fot. M.Zielska)
Bohaterowie szóstej serii „Czasu honoru” (fot. M.Zielska)

O serii - VI seria

Jest połowa 1946 roku. Polskie podziemie antykomunistyczne jest rozbite i podzielone. W miejscu rozwiązanej Armii Krajowej działa wiele organizacji, które nie mają ze sobą kontaktu. Podziemie zaczyna pogrążać się w organizacyjnym chaosie.

Władek dowodzi leśnym oddziałem partyzanckim. Jego żołnierze tracą poczucie sensu walki. Chłopi nie chcą współpracować, mają dość wojny.

Ruda nie wróciła do konspiracji. Znalazła pracę, próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości. W jej sprawie toczy się jednak intensywne śledztwo…

Bronek, Wanda, Michał i Celina żyją na emigracji. Bronek w Londynie pracuje fizycznie i zmaga się z niechęcią Anglików. Wanda czuje się bezradna wobec fałszywych oskarżeń,rzuconych na nią przez byłą strażniczkę z Pawiaka. Decyzję o ich powrocie do Polski przyspiesza niespodziewane spotkanie w londyńskim barze Karkowskiego, gestapowskiego szpicla odpowiedzialnego za wystawienie Niemcom jednego z dowódców AK. Bronek postanawia dopaść Karkowskiego, który uciekł do Polski.

Michał i Celina są w Monachium – Celina pracuje jako tłumaczka przy procesach norymberskich, Michał natomiast w monachijskim biurze organizacji Polska Niepodległa. Chce walczyć, nie czuje się dobrze za biurkiem.

W tej sytuacji, kiedy tylko pojawia się szansa powrotu do Polski, Michał postanawia z niej skorzystać. Otrzymuje od organizacji polecenie, aby eskortować do kraju specjalnego emisariusza, prezesa Janisza, który ma uporządkować organizacyjny chaos w polskim podziemiu i doprowadzić do scalenia rozbitych grup oporu.
Celina nie chce wracać do kraju, ma dość konspiracji i życia w zagrożeniu. Decyduje się jednak na powrót , kiedy amerykańscy mocodawcy obiecują jej paszport USA w zamian za odszukanie Joachima Blachnitzkiego, niemieckiego fizyka ukrywającego się na terenie Polski.

Główni bohaterowie serialu – Bronek (Maciej Zakościelny), Michał (Jakub Wesołowski) i Władek (Jan Wieczorkowski) nie mogą pogodzić się z panującym porządkiem. Postanawiają, zgodnie z przekonaniami i złożoną przysięgą, walczyć o wolność kraju. Ich decyzje wpłyną na najbliższych – Wandę (Magdalena Różczka), Celinę (Olga Bołądź), Rudą (Karolina Gorczyca) i Lenę (Agnieszka Więdłocha). Kolejny raz miłość, przyjaźń i zaufanie zostaną wystawione na poważną próbę.

Pełna napięcia akcja obejmować będzie m.in. walki partyzanckie, tajne akcje, prowokacje wywiadów, aresztowania, rozstania i powroty bohaterów.

Serial realizowany jest głównie na terenie Warszawy (m.in. w Parku Skaryszewskim, kościołach przy Czerniakowskiej i Senatorskiej, restauracjach w Wilanowie, Cmentarzu Powązkowskim, Instytucie Francuskim przy Senatorskiej) oraz w Zalesiu Górnym, Milanówku, Konstancinie, Sulejówku, Jabłonnie, Jadwisinie, Płocku.

Zdjęcia do 13 premierowych odcinków 6 serii Czasu honoru potrwają do połowy sierpnia. Premiera jesienią 2013 w Programie 2.

Scenariusz – Jarosław Sokół, Ewa Wencel,
reżyseria – Michał Rosa, Katarzyna Klimkiewicz
zdjęcia – Paweł Flis,
scenografia – Anna Bohdziewicz,
dźwięk – Małgorzata Lewandowska,
muzyka – Bartosz Chajdecki,
montaż – Grażyna Gradoń,
kierownictwo produkcji - Paweł Gabryś

W głównych rolach: Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Magdalena Różczka, Magdalena Cielecka, Agnieszka Więdłocha, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wencel, Piotr Adamczyk, Mariusz Kiljan, Jacek Mikołajczak. Pojawią się także nowi bohaterowie, w których wcielą się m.in Sonia Bohosiewicz, Michał Żurawski, Joanna Osyda, Eryk Lubos, Wojciech Mecwaldowski, Bartek Kasprzykowski, Jerzy Schejbal.

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o. Produkcja Telewizja Polska S.A. 2013

Odcinki

Galeriawięcej