Czas Honoru
 

Bohaterowie

V seria

Jakub Wesołowski jako Michał (fot. Monika Zielska)
Jakub Wesołowski jako Michał (fot. Monika Zielska)

O serii - V seria

Maj 1945, koniec wojny. Władek, Bronek, Janek i Michał wracają do zrujnowanej Warszawy i stają przed wyborem, co zrobić z własnym życiem, gdzie szukać miejsca dla siebie w nowej rzeczywistości.

Janek, który po Powstaniu Warszawskim znalazł się w obozie jenieckim w Niemczech, odzyskuje wolność.  Wraca do Warszawy, gdzie  za wszelka cenę będzie starał się odnaleźć Lenę i ich dziecko. Bronek, po rozwiązaniu Armii Krajowej ukrywa się, nadal działa w podziemiu. Władek walczy przeciwko narzuconej władzy w leśnym oddziale partyzanckim.  W tym samym oddziale są także Michał i Ruda. Celina rozpoczyna pracę w wydawnictwie Czytelnik, chce ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości, co nie bardzo potrafi zrozumieć Michał. Również Wanda, mimo oporów Bronka , wraca do ukochanej pracy w teatrze. Po wyzwoleniu z obozu dr  Maria razem z Otto Kirchnerem już w Warszawie  rozpoczynają  pracę w szpitalu.

Losy rozdzielonych przez wojnę bohaterów krzyżują się ponownie za sprawą pułkownika Wasilewskiego, ideowego komunisty i wysokiego funkcjonariusza UB, który pewnego dnia zostaje wezwany do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przed oblicze Ady  Lewińskiej, dyrektora departamentu. Ada  zleca mu zadanie jak najszybszego ujęcia wszystkich skoczków angielskich, zrzuconych w czasie wojny z Anglii do Polski.

W znalezieniu skoczków cenna pomocą dla płk Wasilewskiego byłoby archiwum Armii Krajowej ukryte podczas Powstania Warszawskiego. Wasilewskiemu pomaga kapitan UB, Karol Ryszkowski, który  ciągle żyje w strachu, że UB odkryje jego współpracę w czasie wojny z Abwehrą.

W V serii Czasu honoru przecinają  się wątki :
-  prowadzonej przez MBP operacji ujęcia wszystkich  skoczków , zrzuconych w czasie wojny z Anglii do Polski,  
- poszukiwań archiwum AK zaginionego po Powstaniu.  
- Larsa Rainera,  przekazanego przez Amerykanów Polakom,  który stara się  odzyskać wolność za informacje  o ukrytym archiwum AK i żołnierzach podziemia
- Janka, desperacko poszukującego Leny i dziecka, wbrew wszelkim zapewnieniom świadków, że oboje zginęli w Powstaniu.  W trakcie poszukiwań Janek padnie ofiarą prowokacji…
- tajemniczego emisariusza, „Bociana”,  który ma pełnomocnictwo uwięzionych w Moskwie przywódców polskiego podziemia do  zorganizowania  rozmów  Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj oraz nowych władz.

W finale Władek, Michał, Bronek i Celina, razem z Rainerem przedostają się do strefy amerykańskiej. Rainer wskazuje miejsce ukrycia archiwum AK i zostaje przekazany Amerykanom. Na Bronka w amerykańskiej bazie czeka Wanda. Władek postanawia wrócić do Polski, do Rudej.

Czas honoru 5

Efektowna statystyka
W  trakcie 70 dni zdjęciowych do 5 części Czasu honoru wystąpiło :
156 aktorów
50 epizodystów
1600 statystów
180 - rekonstruktorów
zrealizowano 460 scen do 13 odcinków serialu

na planie:
zagrało 400 sztuk broni
wystrzelono  5165   pocisków
uruchomiono 100, i to zabytkowych,  pojazdów
zużyto 10 tysięcy  litrów paliwa do agregatu
samochody techniczne  ekipy  przejechały 40 000 kilometrów
 do scen plenerowych  wysypano 300 ton  gruzu
przyczepiono 1500 kartek na murze, gdzie ludzie zostawiali informacje dla swoich bliskich

W tym czasie wypito 25 tysięcy  kaw i herbat

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o.

Produkcja Telewizja Polska S.A. 2012

Czas honoru 5

Twórcy: scenariusz – Jarosław Sokół, Ewa Wencel, reżyseria – Michał Rosa, zdjęcia – Paweł Flis, scenografia – Anna Bohdziewicz, dźwięk – Małgorzata Lewandowska, muzyka – Bartosz Chajdecki, montaż – Michał Czarnecki, kierownictwo produkcji  - Magdalena Badura, Jarosław Jakubiec

W głównych rolach:  Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Magdalena Różdżka, Magdalena Cielecka, Agnieszka Więdłocha, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wencel, Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Jan Frycz, Łukasz Konopka, Grzegorz Damięcki, Cezary Łukasiewicz,  Wojciech Majchrzak, Mariusz Kiljan, Jacek Mikołajczak

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o.

Produkcja Telewizja Polska S.A. 2012

Galeriawięcej