Czas Honoru
 

Bohaterowie

IV seria

Jan Wieczorkowski jako Władek (fot. Monika Zielska)
Jan Wieczorkowski jako Władek (fot. Monika Zielska)

O serii - IV seria

W czwartej części serialu „Czas honoru” naszych bohaterów - czterech młodych „cichociemnych” oraz ich bliskich w okupowanej Polsce - odnajdujemy niecałe trzy lata po wydarzeniach opisanych w części III, kiedy to po brawurowym zamachu na niemieckich oficerów w restauracji Eden, Władek, Bronek, Antek i Michał zostali zdekonspirowani, ich oddział rozwiązany.

Jest kwiecień 1944 roku. Losy wojny zaczynają się odwracać…

 
W jednym z oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich działają Bronek i Janek. W obozie pojawia się major „Krawiec”, ich dowódca w 1941. Okazuje się, że po fali ostatnich aresztowań Bronek i Janek znowu są potrzebni w Warszawie.


Bronek i Janek wezmą udział w zamachu na szefa Gestapo w Warszawie, Petera Schoebbla, wsławionego wyjątkowym okrucieństwem. Na polecenie gubernatora Fischera, , nowym szefem warszawskiego Gestapo ma zostać ponownie Lars Rainer. Razem ze śledczym, Wilhelmem Brehmem, poprowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa swojego poprzednika.

W tym samym czasie do Polski powracają Michał i Władek. Zdekonspirowani przed ponad dwoma laty w Warszawie, wiosną 44 stacjonują w 2 Korpusie we Włoszech, niecierpliwie czekają na rozkaz powrotu do kraju.


Po   wylądowaniu w Polsce, grupę żołnierzy, wśród nich Władka i Michała, ratuje z przygotowanej zasadzki oddział z Jankiem i Bronkiem.  Przyjaciele są znowu razem.. Wśród uratowanych z zasadzki  jest też Karolina Osmańska, żona przedwojennego oficera Wojska Polskiego. Osmańska robi wrażenie na młodych mężczyznach, a jej opowieść o wojennych losach jest wiarygodna. Już w Warszawie, próba nawiązania przez Osmańską flirtu z Władkiem kończy się fiaskiem, ale Michał nie pozostaje obojętny na jej urok.


Tymczasem śledztwo prowadzone przez Rainera i Brehma przyjmuje nieoczekiwany obrót. W Warszawie giną jeden po drugim niemieccy trzej oficerowie związani ze służbami bezpieczeństwa III Rzeszy. Pierwsze ślady prowadzą do oddziału SS Sonderkommando „Tiger”.


Władek z trudem aklimatyzuje się po powrocie do kraju. Z czasem dowiaduje się, że Ruda została członkiem oddziału likwidacyjnego. Od ponad roku wykonuje wyroki śmierci na konfidentach i zdrajcach. Władek podejmuje rozpaczliwą walkę, żeby ją odzyskać.

Władek z trudem aklimatyzuje się po powrocie do kraju. Z czasem dowiaduje się, że Ruda została członkiem oddziału likwidacyjnego. Od ponad roku wykonuje wyroki śmierci na konfidentach i zdrajcach. Władek podejmuje rozpaczliwą walkę, żeby ją odzyskać.
Po ponownym wyjściu z getta Lena jest obecnie cenioną kurierką, która często wyjeżdża z przesyłkami poza granice GG. Doskonałą przykrywką dla tej działalności jest zaawansowana ciąża. Namawiana przez Janka postanawia wycofać się z kurierskiej pracy. Czeka ją jednak ostatnia misja – wyjazd do III Rzeszy.


Wanda znajduje się pod opieką Heleny. Katastrofa przychodzi z zupełnie nieoczekiwanej strony, samotnej volksdeutschki, Teresy Piontek. Kiedy Bronek odrzuca jej nachalne zaloty, zatrudniona w lokalnym biurze Arbeitsamtu, kobieta  umieszcza Wandę na liście osób wysłanych na roboty przymusowe w Rzeszy.


Dzięki staraniom doktora Otto Kirchnera, matka Michała i Władka trafia z obozu do willi gubernatora Fischera, gdzie pełni funkcję prywatnej lekarki matki gubernatora. Schorowana Fiszerowa początkowo traktuje Marię niechętnie, ale wkrótce  przekonuje się, że polska lekarka naprawdę stara się jej pomóc. Marii udaje się nawiązać kontakt z synami.


W śledztwie Rainera i Brehma ślady prowadzą do najważniejszych dygnitarzy III Rzeszy w Polsce. Zabity rękami polskiego podziemia szef warszawskiego Gestapo miał kontakty z międzynarodową szajką zbijającą fortunę na wojnie, kierującą transporty z wysiedlonymi Żydami do obozów, gdzie byli ograbiani z pieniędzy i kosztowności.


Nowe zadanie oddziału dywersantów to zdobycie, we współpracy z Osmańską, mechanizmów pocisku V2, które mają zostać następnie przesłane do Anglii. Osmańska wydaje się być pojętną i sprawną agentką. Jednak wszystkie materiały i szczątki pocisków zdobyte z jej pomocą są wciąż zbyt fragmentaryczne.


W czasie zwiadu na poligonie w Pustkowie Janek zostaje pogryziony przez psa jednego z wartowników. W drodze do lekarza zostaje rozpoznany przez rannego w zamachu na Schoebbla SS-mana i aresztowany. Trafia na przesłuchania do Rainera, który rozpoczyna z nim własna grę.


Kiedy pojawiają się podejrzenia wobec Osmańskiej, Lena dostaje polecenie sprawdzenia jej podczas najbliższej podróży kurierskiej poza granice Generalnej Guberni. W drodze powrotnej zostaje aresztowana.
Dzięki Marii dywersanci dowiadują się o przechowywanym u gubernatora złocie i kosztownościach. Na moście dochodzi do zamachu na konwój dowodzony  przez Fischera.

IV seria „Czasu honoru” została zrealizowana z wielkim rozmachem:

- na planie pojawiło się 150 aktorów i 1100 statystów
- wykorzystano 180 obiektów zdjęciowych i 20 zmian dekoracji na hali zdjęciowej
- nakręcono aż 14 scen akcji,  to naprawdę imponujący wynik
- w trakcie scen batalistycznych zużyto przeszło 10 tysięcy sztuk amunicji.
- aktorzy dostali w swoje ręce ponad 20 atrap broni palnej, wiele pistoletów i karabinów zostało również dowiezionych na plan przez pirotechników i rekonstruktorów historycznych.
To wszystko zdarzyło się podczas 900 godzin pracy,  73 dni zdjęciowych z czego połowa w .....deszczu,  zarówno aktorzy jak i ekipa byli bardzo zdeterminowani, aby doprowadzić produkcję do szczęśliwego finału

Czas honoru 4

Twórcy: scenariusz – Jarosław Sokół, Ewa Wencel, reżyseria – Michał Rosa, Michał Rogalski, zdjęcia – Paweł Flis, scenografia – Anna Bohdziewicz, Andrzej Haliński, dźwięk – Małgorzata Lewandowska, muzyka – Bartosz Chajdecki, montaż – Michał Czarnecki, Tomasz Poszwiński, kierownictwo produkcji  - Magdalena Badura, Dagmara Bończyk

W głównych rolach:  Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Magdalena Różdżka, Magdalena Boczarska, Agnieszka Więdłocha, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wencel, Anna Samusionek, Halina Skoczyńska, Piotr Adamczyk, Marcin Piętowski, Wojciech Majchrzak, Robert Gonera, Jacek Mikołajczak oraz Robert Kozyra.

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o.

Produkcja Telewizja Polska S.A. 2011

Galeriawięcej