Czas Honoru
 

Bohaterowie

III seria

Maciej Zakościelny jako Bronek (Fot. Ola Grochowska)
Maciej Zakościelny jako Bronek (Fot. Ola Grochowska)

O serii - III seria

Po udanym napadzie na Reichsbank bohaterowie „Czasu honoru” Bronek, Władek, Janek i Michał stają wobec zadania przewiezienia łupu w bezpieczne miejsce. Pomaga im w tym Tadeusz – także skoczek z Anglii, czasowo przydzielony do ich oddziału świetnie wyszkolony żołnierz.

Wiadomość o ślubie Janka i Leny dotarła do Gestapo za  pośrednictwem Niny, agentki Rainera. Teren kościoła zostaje obstawiony przez Niemców. Bronek, Michał, Władek i Ruda, wpadają w zasadzkę Rainera.
Zrozpaczony Janek kontaktuje się z Doktorem. Odbicie przyjaciół z Gestapo nie wchodzi jednak  w rachub, są pilnowani dzień i noc w areszcie na Szucha, gdzie przesłuchuje ich osobiście Rainer. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Tadeusz…
Po „wsypie” na ślubie Janka, Bronek, Władek, Michał i Janek stają się odziałem do zadań specjalnych, kierowanym przez nowego dowódcę. Te zadania to m.in. przejęcie zrzutu sowieckiego skoczka, odbicie więźniów z transportu do Oświęcimia.
Rainer popada w niełaskę gubernatora. Dowodzenie nad śledztwem w sprawie Reichsbanku zostaje powierzone przedstawicielom krakowskiego Gestapo - Obersturmbahnfuhrerowi Tannenbergowi i jego śledczemu Fuchsowi. Ich metody opierają się na zastraszaniu, terrorze i brutalnych przesłuchaniach.
Karol nawiązuje kontakt z działaczem komunistycznym, Staszkiem, bratem Janka, który za pomoc przy odbiorze zrzutu sowieckiego spadochroniarza, obiecuje mu przepustkę na wschód. Karol, zdekonspirowany jako były kolaborant, zostaje zmuszony przez Sorokina do współpracy z NKWD.
Lena wraca do getta, pracuje w zakładzie futrzarskim. Sajkowscy, dzięki pomocy Tadeusza, zostają przeniesieni do nowego mieszkania. Znajdują w nim ukryte dolary, które mogą być dla nich przepustką na wolność.
Do Warszawy przyjeżdża Inga, sławna piosenka z Berlina, była kochanka Rainera. Szybko zdobywa względy Halbego, od którego wyciąga informacje dla Rainera.
W finale oddział Bronka, Władka, Janka i Michała przygotowuje akcję zamachu na szefa warszawskiego Gestapo w restauracji „Eden”.

W Warszawie żołnierze podziemia żyją z fałszywą tożsamością i w ciągłym zagrożeniu.
Na co dzień ocierają się o śmierć i zdradę. Wojna brutalnie wystawia
na próbę ich charaktery. Bywa, że obowiązek służby ojczyźnie pozostaje w konflikcie z ich własnym, często skomplikowanym życiem emocjonalnym. Niezwykle intensywnie przeżywają trudne chwile swojej młodości, równie mocno kochając i nienawidząc. 

Lena wraca do getta, pracuje w zakładzie futrzarskim. Sajkowscy, dzięki pomocy Tadeusza, zostają przeniesieni do nowego mieszkania. Znajdują w nim ukryte dolary, które mogą być dla nich przepustką na wolność. Do Warszawy przyjeżdża Inga, sławna piosenka z Berlina, była kochanka Rainera. Szybko zdobywa względy Halbego, od którego wyciąga informacje dla Rainera. Na skutek fałszywych dowodów zdrady Bronek i jego ojciec zostają oskarżeni o kolaborację i postawieni przed sądem wojskowym. W finale oddział Bronka, Władka, Janka i Michała przygotowuje akcję zamachu na szefa warszawskiego Gestapo w restauracji „Eden”. W Warszawie żołnierze podziemia żyją z fałszywą tożsamością i w ciągłym zagrożeniu. Na co dzień ocierają się o śmierć i zdradę. Wojna brutalnie wystawia na próbę ich charaktery. Bywa, że obowiązek służby ojczyźnie pozostaje w konflikcie z ich własnym, często skomplikowanym życiem emocjonalnym. Niezwykle intensywnie przeżywają trudne chwile swojej młodości, równie mocno kochając i nienawidząc.

„CZAS HONORU 3” : fakty i liczby

-    ponad 70 dni zdjęciowych, od 27 kwietnia do 2 sierpnia 2010


• z udziałem ponad 200 aktorów
• i 1300 statystów
• prawie 100 członków ekipy filmowej, w tym konsultant ds. umundurowania, broni, boksu
• 27 członków grup rekonstrukcji historycznych w scenach zbiorowych
• 35 kaskaderów w scenach bójek, strzelanin, wpadania pod samochody, skoków po dachach
• ponad 18 000 minut (300 godzin) nagranych ujęć , z których powstało 13 odcinków serialu
• ponad 500 zrealizowanych scen
• zdjęcia w ponad 100 obiektach, w 50 różnych miejscach w Warszawie i okolicach
• przygotowano 15 odrestaurowanych  pojazdów typu rowery, riksze, wózki konne, powozy itp.
• przygotowano 30 projektów organizacji ruchu, pozwalających zamykać ulice Warszawy w czasie zdjęć

w realizacji 3 części serialu wykorzystano:

• 12 litrów filmowej krwi potrzebnej do charakteryzacji rannych
• ponad 2000 elementów garderoby z czasów okupacji
• 80 mundurów wojskowych z okresu II wojny światowej , przygotowanych specjalnie  dla serialu
• na planie pojawiło się ponad 20 modeli samochodów z epoki w scenach ulicznych, w tym KDF, Opel Blitz, samochód pocztowy, motory wojskowy i 16 koni
• w scenach akcji wystrzelono ponad 31 000 sztuk amunicji  
• 2000 wystrzelonych z broni łusek  użyto w czasie jednego dnia realizacji finałowej sceny serialu

Czas honoru 3

Twórcy: scenariusz – Jarosław Sokół, Ewa Wencel, reżyseria – Michał Rosa, Michał Rogalski, Waldemar Krzystek, zdjęcia – Paweł Flis, scenografia – Andrzej Haliński, Anna Bohdziewicz, dźwięk – Małgorzata Lewandowska, muzyka – Bartosz Chajdecki, montaż – Michał Czarnecki, Piotr Starzak, kierownictwo produkcji - Magdalena Badura, Dagmara Bończyk

W głównych rolach: Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Paweł Małaszyński, Magdalena Różdżka, Karolina Gruszka, Agnieszka Więdłocha, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wencel, Anna Romantowska, Krzysztof Globisz, Krystian Wieczorek, Piotr Adamczyk, Wojciech Majchrzak, Mirosław Baka, Przemysław Bluszcz, Tomasz Dedek, Mateusz Janicki oraz Robert Kozyra.

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o.

Produkcja Telewizja Polska S.A. 2010

Galeriawięcej