Czas Honoru
 

Bohaterowie

II seria

Kuba Wesołowski w II serii (fot. Ola Grochowska/TVP)
Kuba Wesołowski w II serii (fot. Ola Grochowska/TVP)

O serii - II seria

Akcja II serii „Czasu honoru” rozgrywa się późną wiosną i latem 1941, bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej części.

Pogrzeb Czesława, zabitego w akcji odbicia Władka, staje się dla Gestapo okazją do zorganizowania zasadzki. Operacja, którą kieruje Rappke, nie przynosi skutków. Władek, zarażony tyfusem, zostaje ukryty w klasztorze.
Ranny Keller wydaje Rappkemu rozkaz aresztowania Wandy, która zostaje w porę ukryta przez Bronka w konspiracyjnym lokalu. Zadenuncjowana przez sąsiada, po aresztowaniu zostaje przewieziona do siedziby Gestapo. Karol ukrywa się, zarówno przed Niemcami, jak i polskim podziemiem, które wydało na niego wyrok śmierci. Janek włącza  Lenę do pracy w swojej komórce legalizacyjnej. Na ich trop wpada jednak szmalcownik, szantażysta Kwapisz, który żąda od Janka pieniędzy za zatajenie informacji, że Lena jest uciekinierką z getta. Michał zostaje przydzielony do powstającej właśnie komórki  kontrwywiadu, która dostaje zadanie rozpracowania Abwehry. Jego przełożoną jest kobieta, „Margaret”, doświadczona w pracy wywiadowczej. Razem wpadają na trop Halbego i siedziby Abwehry, zakonspirowanej w jednej z placówek wojskowych. Do szpitala doktor Marii zostaje przydzielony Otto Kirchner, niemiecki lekarz wojskowy, znajomy Marii sprzed wojny. Pomoc rannym członkom polskiego podziemia staje się jeszcze trudniejsza. Otto wkrótce odkrywa nielegalną działalność Marii.

Rodzina Sajkowskich wpada w coraz gorszą nędzę. Mosler, obecnie funkcjonariusz Urzędu do Walki z Lichwą, załatwia profesorowi Sajkowskiemu posadę dozorcy. W zamian  pobiera od niego niemal wszystkie dochody. Od Kwapisza wie, że Lena ukrywa się po aryjskiej stronie. Sajkowscy znajdują się więc w pułapce, nie mogą odmówić Moslerowi niewolniczej pracy. Major Halbe musi przystać na propozycję współpracy z Rainerem w realizacji jego planów walki  z polskim podziemiem. Ich pierwsze wspólne przedsięwzięcie to kawiarnia-pułapka, gdzie inwigilowani będą członkowie polskiego podziemia. Przy jednym ze stolików zakładają obserwację i podsłuch, a na właściciela kawiarni wyznaczają podstawionego Polaka, którym jest Woźniak, dawny współpracownik Karola.
W drugiej  części serialu „Czas honoru”  toczy się skomplikowana, pełna prowokacji gra wywiadów, żołnierze podziemia organizują pracę podziemnej radiostacji. W finale tej serii dochodzi do skutku brawurowy napad na Reichsbank pod dowództwem Władka….
Wszystkie te wydarzenia toczą się na tle codziennego życia wiosną 41 roku w okupowanej Warszawy.

Zdjęcia do 2 serii „Czasu honoru” powstawały z ogromnym rozmachem realizacyjnym w wielu miejscach Warszawy i okolic. Rozpoczęły się 1.04.09, zakończyły 28.07.2009 w Stawisku pod Warszawą

CZAS HONORU 2 W LICZBACH , czyli potęga statystyki
• ponad 100 dni zdjęciowych
• z udziałem ponad 250 aktorów
• 1500 statystów
• blisko 100 członków ekipy filmowej,
• 30 kaskaderów w scenach bójek, strzelanin, wpadania pod samochody
• 21 członków grupy rekonstrukcji historycznych w scenach zbiorowych
• ponad 18100 minut (301 godzin) zarejestrowanych ujęć filmowych
• ekipa pracowała w 90 obiektach, w 70 różnych miejscach w Warszawie i okolicach

W realizacji 2 części serialu wykorzystano:
• ponad 20 modeli samochodów z epoki w scenach ulicznych, w tym KDF, Opel Blitz, oraz motory wojskowe
• ponad 20 odrestaurowanych pojazdów typu rowery, riksze, wózki konne itp.
• ponad 2300 elementów garderoby z czasów okupacji przygotowanej przez kostiumografów
• 110 specjalnie przygotowanych mundurów wojskowych z okresu II wojny światowej
• 1500 wystrzelonych z broni łusek w czasie jednego dnia realizacji finałowej sceny serialu

Twórcy: scenariusz – Jarosław Sokół, Ewa Wencel, reżyseria- Michał Rosa, Grzegorz Kuczeriszka, Michał Kwieciński, zdjęcia – Grzegorz Kuczeriszka, scenografia – Andrzej Haliński, dźwięk – Małgorzata Lewandowska, muzyka – Bartosz Chajdecki, montaż: Grażyna Gradoń, Michał Czarnecki, Leszek Starzyński, kierownictwo produkcji – Magdalena Badura

Aktorzy: Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Piotr Adamczyk, Magdalena Różczka, Katarzyna Gniewkowska, Danuta Stenka,  Karolina Gorczyca, Agnieszka Więdłocha, Olga Bołądź, Ewa Wencel, Anna Romantowska, Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski, Krystian Wieczorek, Przemysław Bluszcz, Krzysztof Stelmaszyk.

Producent wykonawczy Akson Studio sp.z o.o.

Produkcja Telewizja Polska S.A. 2009